22 Ağustos 2016 Pazartesi

SULANMAYAN KAŞIK KAŞIK YOĞURT ve İyi Bir Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yıllardır yoğurt yapıyorum, duyduğum her yöntemi denemişimdir. Lezzet açısından yoğurdumdan çok memnunum. Hazır yoğurt yiyemiyorum artık. Ama tencerede yaptığım yoğurtlar üzerinden almaya başladıkça sulanıyordu. Bu yüzden kavanozlara yapmaya başladım. Yıllardır da bu yöntemden çok memnun kaldım. Önce yapılanlar önce tüketilmesi üzere dolabıma sıralıyor, bir veya iki kullanımda sulanmadan tüketiyorum.

Geçenlerde bu resimdeki güveç çıktı karşıma, hemde yarı fiyatına inmişti. Beni al diyordu yani :) Sırf yoğurt yapmak amacıyla aldım bu güveci. Daha önce de güveç denemelerim oldu ama güvecin de çeşitleri var. İçi sırlı güveçler pişmeye uygun güveçler. Fırın için sırlı, ocak için yağ ile pişirilerek sırlanan içi siyah güveçleri kullanmalısınız. Ama yoğurt yapacaksanız sırsız güveç edinmelisiniz mutlaka. Şiddetle tavsiye ediyorum. Krem kıvamında sulanmayanın yoğurt yapıyorum artık. Güvecin kenarında yoğurt seviyesince bir süre ıslaklık kalıyor ve güveç yogurdun suyunu emiyor. Böylece krem kıvamında bir yoğurdunuz oluyor.
Bu yazıda amacım bu güveci anlatmaktı ama yoğurt yapmaya yeni başlayanlar için güzel bir yoğurt için edindiğim tecrübeleri de ekleyeyim buraya:


 • Öncelikle sütün cinsi çok önemli.  Mümkünse sokak sütü, değilse günlük süt kullanmalısınız. Uzun ömürlü sütlerle denemeyin bile!  
 • Yoğurdun ısısı çok önemli; ne serçe parmağınızın dayanamayacağı sıcaklıkta ne de ılığa yakın olmalıdır. Çünkü mayanız çok sıcakta ölür, yeterli ısı olmazsa mayanız çoğalamaz yani yoğurdunuz tutmaz. 
 • Mayanızın miktarı çok fazla olursa yoğurdunuz daha ekşi olur; 1kg süte 1 yemek kaşığı mayalık yoğurt yeterlidir.
 • Pişirdikten sonra istediğiniz ısıya kadar soğuyan sütünüzü bir kaseye koyduğunuz maya ile yavaş yavaş buluşturarak ılıştırın. Sütü birden mayayla karıştırırsanız mayanız kesilecektir. Ilıştırdığınız mayayı süte katıp hafifçe karıştırıp ağzı açık bir şekilde güvenli bir yere kaldırın. Mayalanma süresi ortalama 6 saat hiç hareket etmeden ve sıcaklığını çabuk kaybetmemesi için kapalı bir ortamda bekletilmelidir. Ben mikrodalga fırında mayalandırıyorum ama bu güvecim mikrodalgaya sığmadığı için normal fırında mayalıyorum. Bu aşamada asla kapak kapatmıyorum çünkü oluşan buhar yoğurda akar ve sulu bir yoğurt olur. Kapak kapatacaksanız araya havlu koymaylısınız. 
 • Mayalanan yoğurdumu yine kapaksız bir şekilde buzdolabına kaldırıyorum. Kıvamı birkaç gün sonra ancak kendini buluyor. Dolabıma yogurt ve süt dışında hiçbir şeyi kapaksız koymuyorum bu yüzden yoğurdumda da bir koku olmuyor.
Umarım yoğurt yapmak isteyenlere faydalı olabilmişimdir :)
DİPNOT: Güveç yoğurdun suyuyla birlikte yağını da çektiği için zamanla etkisi azalacaktır. Bu yüzden yoğurt mayaladığınız güveci ara ara yenilemek gerekecektir.

20 Ağustos 2016 Cumartesi

Kadayıflı Damla Sakızlı Muhallebi
Malzemeler:

 • 500ml. süt, 
 • 200gr. taze kadayıf, 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı, 
 • 1 su bardağı toz şeker, 
 • 2,5 yemek kaşığı un, 
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu, 
 • birkaç parça damla sakızı, 
 • bir avuç çam fıstığı


Öncelikle kadayıfları ince ince kıyıp çam fıstığı ve tereyağı ile birlikte tavada kavuruyoruz. Rengi dönmeye başlarken 1/4 su bardağı toz şekeri de ekleyip şekerler karamelleşene ve kadayıflar nar gibi kızarana kadar kavuruyoruz.

Kadayıfları soğuturken muhallebiyi hazırlıyoruz. Soğuk sütün içine un, nişasta ve kalan 3/4 su bardağı toz şekeri ekliyoruz. Topak olmaması için iyice karıştırıyoruz. Damla sakızını bıçakla ezerek süte katıyoruz. Sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra bir iki dakika daha pişirip ocaktan alıyoruz. 1 yemek kaşığı tereyağını da ekleyip eriyene kadar karıştırıyoruz.

İster porsiyon olarak kuplara, ister büyük cam kaba, kadayıf ve muhallebiyi kat kat yerleştiriyoruz. Aradaki katlardaki kadayıflar yumuşadığı için artık ben sadece üzerine koyuyorum. Soğuduktan sonra 3-4 saat dolaba kaldırıyoruz.

çilekli arama motoru